Кирил Димески – |< ! R #


Претставување на Криејтив Комонс лиценците – рипорт

Posted in Работилници и предавања од Кирил Димески на 19 Јуни, 2007

Од денес официјално слободните лиценци Creative Commons се прилагодени на Македонски. Верзијата која е прилагодена е верзија 2.5

Денес во Holiday Inn на настанот на кој се преставуваа прилагодените лиценци,присуствуваа двајца членови на ЛугоП (Кире, Дамјан).

Поздравен говор одржа г-динот Николче Мицкоски од Метаморфозис. Гостин беше Џои Ито кој одржа доста интересна презентација за тоа што всушност се Creative Commons. Г-дин Џои Ито го бива за хумор и за имплементација. Откога тој заврши продолжи г-ѓа Неда Здравкова, нешто повеќе правно – поврзано за лиценците. Всушност, тие во македонскиот правен систем не се лиценци туку се „Договор…“
Иначе како што напиша и Стојанче на неговиот блог, во презентацијата имаше и баг 🙂 „јаболко“ и беше напишано „јабко“ во презентацијата. 🙂

Потоа продолжи бугарката Деси…..
Се запознав со едно прекрасно девојче кое се вртка во Метаморфозис Дона, се видов со Стојанче од Лугола, со Бoби од ОССМ, метаморфозовци………….

Зедов неколку маички за членовите од ЛугоП и за сите по два-три беџа, налепници 300…. 🙂

Потоа имало забава, ама јас немав превоз, а сабајлето требаше да заминам за Претор….и така да јас не појдов во Точка, али од сигурни извори блиски до Владата разбрав дека забавата не ја бивало без прилепчани……… немало многу луѓе.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: