Кирил Димески – |< ! R #


Прирачник за фискални апарати

Posted in Криејтив комонс,Општа,слободен софтвер,фајлови од Кирил Димески на 15 Август, 2007

Овие два дена правев еден прирачник за фискалните апарати од брендот на Synergy. Делото е наменето за сите кои почнуваат да работат фискалните апарати Synergy SY40, SY50 и SY500.

Прирачникот има седум страни, а низ нив може да научите како да работите со апаратот. Најбитното од се, прирачникот е објавен под Creative Commons BY-NC-SA лиценцата.

Во блиска иднина очекувајте исто вакво дело наменето за фискалните апарати од брендот на Давид компјутери, за фискалнот апарат Мак Елит Микро.

Прирачникот може да го превземете од Content portal-от на Метаморфозис за македонски дела лиценцирани под Creative Commons лиценците.  

Advertisements

12 Responses to 'Прирачник за фискални апарати'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Прирачник за фискални апарати'.

 1. jazzmina said,

  da ne znaes kako se koregira datumot i casot na sy 50

 2. Naum said,

  Zdravo
  Dali moze da mi kazete kako se pravi casovnikot na fiskalnata kasa, modelot e:SYNERGY SY 50, koga izlaga zavrsnata smetka pisuva deka satot e ponapred okolu 2 casa.
  Pozdrav

 3. Кирил Димески said,

  Здраво Наум,
  значи вака, следи ја постапката :
  1, пристапуваш до режимот прогамирање 4
  2, лозинка 30
  3, 1
  4, 71
  5, го подесуваш времето само 59 минути напред или назад.
  6, Тотал

  Зошто 59 минути ???
  * Касата мисли дека правите измама со менување на датумите или часот.
  * Но има и за ова спас, после 24 часа истата постапка и готово

 4. Petar said,

  zdravo Kiril a dali znaes kako da go promenam casot u datumot na mak elit fiskalna kasa

 5. Bobi said,

  Zdravo , mozes li da mi pomognes, da mi kazes sto e problemot so kasata, celo vreme koga ke ja vklucam mi vadi izvestaj i sto i da pravam na display ot mi javuva “НЕ” , kasa SY50, – blagodaram !!!

 6. osickaa@yahoo.com said,

  Synergy sy50 Problem. Vo kasata se vneseni 2000den a razdolzeni samo 1000den, dneven finansiski izvestaj e izlezen i kasata e nulirana sto da pravam kako da go resam problemot

 7. valmir said,

  PF ………
  sto da praem

 8. saso said,

  zdravo,kako se vnesuva pari vo fiskalnata za da mozam od niv da gi placam fakturite denta sto gi primam,i kako posle dnevniot izvestaj istoto se isklucuva,pozdrav odnapred blagodaram


 9. Kako se vadi godisen finansiski izvestaj na SYNERGY SY50

 10. Bojan said,

  sto znaci toa detalen periodicen izvestaj i dali kje ima probelm ako stisnes po greska?

  • Buba said,

   Toa znaci deka od odreden datum do odreden datum sto vie ke go vnesete ke dobiete se sto imate iskucano.
   pozdrav


 11. Како се внесува Пари во намена на ситни пари како “службен влез“, и


Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: