Кирил Димески – |< ! R #


Конфигурации со GNU/Linux во Прилеп

Posted in ГНУ/Линукс,Општа,Организации,слободен софтвер,технологија од Кирил Димески на 12 Ноември, 2007

Викели ДООЕЛ од Прилеп е постојан партнер и поддржувач на активностите на ЛугоП.
Зошто блогирам ???

Пред малку се слушнав со шефот и ми кажа дека почнале да нудат конфигурации со GNU/Linux.

Благодетот од користењето го искусиле од презентациите на ЛугоП.

Од Викели изјавуваат „Со GNU/Linux оперативен систем, конкретно со купувањето на компјутерите со ваучери за попуст на компјутерите може да добиете бесплатен оперативен систем, а воедно истите пари кои ќе ги дадете за Microsoft-ов лиценциран и неслободен софтвер може да ги искористите во подобрување на Вашата конфигурација“

Големо БРАВО за Викели.

Advertisements

7 Responses to 'Конфигурации со GNU/Linux во Прилеп'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Конфигурации со GNU/Linux во Прилеп'.


 1. И слободниот софтвер има лиценца. Некако ова не штима баш: „лиценциран и неслободен софтвер“… Слободниот софтвер е лиценциран под разни лиценци, најчесто под GPL лиценцата.

 2. Кирил Димески said,

  Да има лиценца, мислев да кажам дека лиценциран Microsoft-ов софтвер.
  еве еден апдејт

 3. Нејм said,

  Добро, зошто ги рекламираш Викели?! Само заради „соработката“?! Шо ти понудија за ова? 🙂

 4. Кирил Димески said,

  Епа вака пријателе, Викели ги рекламирам онака оти почнаа да нудат конфигурации со GNU/Linux.

  А ми понудија нешто, само не ти кажувам сега да пукниш од мака 🙂

 5. Нејм said,

  Абе ај не заебавај… спонзорушо една… 🙂 Глеј ти да не пукниш… Колегите твои од Слободен Софтвер не се продаваат така лесно…

 6. Кирил Димески said,

  Гледам дека разговоров не води никаде.
  Сега, ако мозокот ти е исперен дека јас земам провизија или нешто за реклама на Викели тогаш продложи така и раскажи на сите, па имај и ти некој ќар од муабетот шо ќе го пренесуваш 🙂

 7. Нејм said,

  😦 Извини… не сакав да те навредам море пеер… 😉


Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Промени )

Connecting to %s


%d bloggers like this: