Кирил Димески – |< ! R #


Слободниот софтвер има иднина

Posted in Општа,Организации,слободен софтвер од Кирил Димески на 9 Декември, 2007

Во Петок – от во сметководственoто биро „Био-реклам МБ“ во Прилеп инсталиравме слободен софтвер за нивните потреби.

Од Био-реклам МБ велат : „Парите кои ги даваме за лиценциран неслободен софтвер за нашите 5 компјутери се премногу. Со слободниот софтвер имаме тотална комоција во користењето на компјутерите. Чувствуваме разлики во брзината, продуктивноста и ефикасноста на работата. Сега знаеме дека можеме да веруваме на софтверот.“

За жал, бирото неможе да користи GNU/Linux поради тоа што Фондот за пензиско и инвалидско осигурување ги преморува да користат Microsoft Windows поради софтверот кој служи за пресметка на придонесот за ПИО на вработените.

Јас пробав да го стартувам софтверот на Wine; но обидот беше неуспешен поради .Neт framework-от.

На компјутерите има инсталирано :

 • Канцелариски пакет – OpenOffice.Org 2.3
 • софтвер за обработка на слики- GIMP 2.3
 • софтвер за веб едитирање – Nvu
 • софтвер за преглед на PDF докумнети -XPDF

Ова може да послужи како поука за сите останати кои сеуште не мигрирале кон слободен софтвер.

Advertisements

8 Responses to 'Слободниот софтвер има иднина'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Слободниот софтвер има иднина'.

 1. Нејм said,

  А сега програмата од Манче… како че работи :-)?

 2. Кирил Димески said,

  Па програмата не е од Манче, од Гешо е 🙂
  Како и да е, сепак работат на WIndows, а користат слободен софтвер.

 3. Нејм said,

  Ако… и dualboot е некаков напредок… барем да се навлечат на Линукс

 4. Кирил Димески said,

  Значи да напоменам пак :
  * компјутерите имаат Windows, а на Windows има инсталирано слободен софтвер.
  Не се дуал бут, тоа е ептен важно да се знае бидејќи ако се спомнува софтвер се мисли на софтверот а не на целиот оперативен систем.

 5. Нејм said,

  🙂 Ааааа… сооориииии

 6. Нејм said,

  Значи нелегален Windows и слободен софтвер… супер комбинација…

 7. Јанко said,

  Кирил, а да пробаш да им го проработиш тој софтверот со Mono (www.mono-project.com/). Тоа е уствари преведен .NET Framework за Linux, Mac OSX и сл. Немам работено со него, така да неможам повеќе да ти помогнам, освен да те насочам кон вистинската насока 🙂

 8. Кирил Димески said,

  @Нејм
  Пријателу, немаат нелегален Windows имаат легален Windows XP

  @Јанко
  Да знам за тоа, ама работава е што софтверот кој е од ФПИОМ е неслободен


Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: