Кирил Димески – |< ! R #


Hash

Posted in Општа,моја,технологија од Кирил Димески на 28 Јуни, 2008

Деновиве имав некаков пролем со MD5 hash

Ми треба онлајн декриптер/енкриптер за ваков вид на hash… Знае некој ?

Advertisements

8 Responses to 'Hash'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Hash'.

 1. Милош said,

  Хешот треба да биде one-way, па декриптирање нема. За онлајн криптирање, види на http://pajhome.org.uk/crypt/md5/

  За генерирање на колизии види на http://www.win.tue.nl/hashclash/ и http://md5-0wn.com/

 2. gemidjy said,

  http://gdataonline.com

 3. Jovan said,

  http://pajhome.org.uk/crypt/md5/

 4. дамјан said,

  каков бе проблем?

  притоа, hash не се декриптира .. тоа е еднонасочна криптографска функција .. тоа и Е поентата на hash функциите.

 5. gemidjy said,

  И јас ќе го викав тоа, значи ако сакаш да декриптираш oneway hash треба да му правиш brute-force 🙂

 6. Кирил Димески said,

  Не успеав….. со никој од овие да декриптирам нема совоаѓање..

 7. Kristijan Georgiev said,

  Probaj so Cain & Able programa

  pobaraj na google

 8. Адам said,

  Ну точно, как говорят, полезное рядом! 🙂


Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: